شبکه و سرور

تعریف کلی و ساده شبکه به این صورت میباشد که حداقل دو یا چند کامپیوتر به یکدیر متصل باشند و بتوانند از منابع سخت افزاری(پرینتر.فکس…) و نرم افزاری(نرم افزار،فایل و پوشه ها…) یکدیگر استفاده کنند و به اشتراک بگذارند. ارتباط بین دستگاه ها میتواند از طریق کابل یا به صورت بی سیم برقرار شود.

 شبکه به سه دسته کلی lan,man,wan  تقسیم میشود.

Local Area Network/LAN  یا شبکه محلی وسعت محدودی در حد کارخانه،شرکت،دفتر کار یا در خانه هایی که چند کامپیوتر وجود دارد میباشد که معمولا ارتباطشان  به صورت کابل/lan یا به صورت وایرلس/wlan میباشد.

Metropolitan Area Network/man مختص ارتباط های درون شهری میباشد.با بکارگیری از این تکنولوژی کاربران میتوانند ارتباطات خود را به وسعت کلان شهر ها افزایش دهند.نوع ارتباط man معمولا از طریق وایرلس یا کابل های فیبر نوری میباشد.

Wide Area Network/wan  شبکه گسترده جهانی میباشد که بزرگترین شبکه آن اینترنت میباشد.با استفاده wan میتوان تمام اطلاعات را  در سطح جهان در اختیار دیگر کاربران قرار داد.

شبکه

از مزایای استفاده از شبکه  میتوان به…

امینت بالا
ارتباط بین کاربران
کاهش هزینه جهت استفاده از منابع
عدم محدودیت مکانی
مدیرت زمان
اشاره کرد.

سرور چیست؟! سرور یا کامپیوتر سرویس دهنده شبیه به کامپیوتر های خانگی میباشد با این تفاوت که از سخت افزاری قوی تشکیل شده است ودر تمام مدت باید اماده ی سرویس دهی به clinet ها یا درخواست دهنده باشد. سرور ها را میتوان به دو دسته سرور مجازی و سرور اختصاصی تقسیم بندی کرد.که از سرور های رایج و مورد استفاده میتوان به game server,file server,web server,mail server … اشاره کرد.

سرور

با توجه به هزینه نسبتا بالا جهت راه اندازی ، نگهداری  و ۲۴ ساعته ان میتوان گفت که افراد عادی قادر به مدیریت سرور های اختصاصی نیستند به همین جهت پیشنهاد میشود که از شرکت های ارائه دهنده خدمات سرور  سیستم داخلی خود را راه اندازی کنید.

برخی از تجهیزات شبکه:

کابل:برای ارتباط دهی بین اجزای شبکه میتوان از کابل های کواکسیال یا lan استفاده کرد.البته با وجود تغییرات در تجهیزات عمده ی استفاده از کابل های لن/lan میباشد.

lanCo-axial

هاب و سوییچ:داری پورت های کابل لن میباشند که اتصال تمام تجهیزات را به سرور و دیگر سیستم ها فراهم میکند.با توجه به تعداد سیستم ها میتوان ها یاب سوییچ بزرگ تری که تعداد ورودی ها ان بیشتر باشد تهیه کنید.تفات هاب با سوییچ به این صورت میباشد که هاب اطلاعات ورودی را به تمام سیستم های موجود در شبکه ارسال میکند در صورتی که سوییچ اطلاعات را فقط برای سیستم مورد نظر ارسال میکند.

سوییچهاب

ریپیتر:repeater  ها کار تقویت سیگنال را انجام میدهند.اگر اتصال بین دو شبکه یا تجهیزات طولانی باشد در بین راه دستگاه ریپیتر قرار میگیرد تا سیگنال ها به درستی به مقصد راه یابند.

روتر:roter یا مسیر یاب ها برای شبکه های بزرگ استفاده میشوند و کار اصلیشان همان طور که از اسمش مشخص است مسیر دادن به اطلاعات ارسالی میباشد.روتر ها بهترین و سریع ترین راه برای ارسال اطلاعات از مبدا به مصثد انتخاب میکنند و بررسی میکنند که بسته به مقصد رسیده است یا خیر.

روتر