شرکت البرز ابتکار مبین با بیش از 10 سال تجربه در زمینه ارائه و فروش کلیه خدمات اینترنتی، پشتیبانی فنی، مرکز تماس و مشاوره، ایده پردازی و راه اندازی استارتاپ های ارائه خدمات مبتنی بر وب، آماده همکاری و مشارکت در تمامی زمینه های یاد شده با تمامی سازمان ها و ارگانها دولتی و خصوصی را دارد.

گالری

اطلاعات تماس

026-34162000

البرز، کرج خیابان درختی برج مرکز خرید درختی طبقه 6 واحد 4

info@alborzmobin.net

مفهوم Duplexing و مقایسه TDD-LTE و FDD-LTE

Duplexing چیست ؟

Duplexing فرآیند دستیابی به ارتباطات دوطرفه در یک کانال ارتباطی است و نقطه مقابل آن simplex است که یک ارتباط یک طرفه بر روی یک کانال ایجاد مینماید. تصویر زیر گویای هر دو نوع این ارتباطات میباشد.

مفهوم Duplexing

مورد (a) یا همان  simplexمربوط به ساده ترین حالت است که در آن یک ارتباط صرفا یک طرفه و برگشت ناپذیر مورد نظر است.دو مورد بعدی به Duplexing اشاره دارند.

انواع Duplexing

این فرآیند دو نوع دارد: نیمه دوطرفه سازی و دوطرفه سازی کامل

Half-duplex

در نیمه دو طرفه سازی ( Half Duplex ) دو طرف ارتباط از طریق یک کانال ارتباطی مشترک با هم ارتباط برقرار میکنند .برای مثال بیسیم های دو طرفه بر این اساس کار میکنند.

به این صورت که یکی از طرفین صحبت میکند و طرف دیگر گوش میکند و معمولا طرفی که صحبت میکند با گفتن عبارت “تمام” به طرف دیگر میفهماند که صحبتش تمام شده و طرف دیگر میتواند صحبت کند.

در شبکه های این چنینی کابلی واحد برای برقراری یک ارتباط ارسال و دریافت داده که طبیعتا دو طرفه صورت میگیرد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

Full-duplex

tdd-lte و fdd-lteدو طرفه سازی کامل به یک ارتباط دو طرفه ی همزمان اشاره دارد.یعنی دو ایستگاه ارتباطی میتوانند در یک زمان ارسال و دریافت داشته باشند.تلفن های ثابت و همراه دقیقا اینگونه عمل میکنند.برخی از شبکه ها اجازه ی عملیات انتقال و دریافت داده به این صورت را میدهند.این گونه از Duplexing بیشتر مورد توجه و استفاده است اما پیچیده تر و گران تر از نیمه دو طرفه سازی است.

اما خود دو طرفه سازی کامل نیز به دو روش متفاوت پیاده سازی میشود که عبارتند از:

  • FDD یا ((frequency division duplex یعنی تقیسم دوگانه بر اساس فرکانس
  • TDD یا (time division duplex) به معنای تقسیم دوگانه بر اساس زمان

 Frequency Division Duplex یا FDD به دو کانال ارتباطی مجزا نیاز دارد.به عبارت دیگر در FDD دو بخش متقارن طیف برای کانالهای uplink و downlink مورد احتیاج است.

fd بهتر است یا td

در شبکه دو کابل داریم که اترنت دو طرفه سازی کامل از دو جفت پیچیده در داخل کابل CAT5 برای عملیات همزمان ارسال و دریافت استفاده میکند.سیستم های وایرلس به دو باند یا کانال فرکانس جدا نیاز دارند. همچنین برای جلوگیری از تداخل گیرنده و فرستنده به میزان کافی نوار محافظ برای جدا کردن دو باند استفاده میشود.

در یک تلفن همراه که نقل و انتقال داده به صورت همزمان صورت میگیرد برای جدایی بهتر طیف ها از هم گیرنده باید تا حد ممکن سیگنال فرستنده را فیلتر کند.

به طور کلی FDD همانند سیستم GSM استفاده ی گسترده ای در سیستم تلفن های سلولی دارد.در برخی از سیستم ها باند 25 مگاهرتز از طیف 869 تا 894 مگاهرتز برای طیف downlinkاز جانب برج سایت سلولی به گوشی و همین باند در طیف 824 تا 849 مگاهرتز جهت طیف uplink از گوشی به برج سلولی مورد استفاده قرار میگیرد.

یکی از مشکلات استفاده از FDD سختی بهره گیری از تکنیک های آنتن های خاص همچون MIMO ( چند ورودی و چند خروجی ) و پرتو فریم است.این تکنولوژی یکی از هسته های مهم در استراتژی تلفن های همراه پشتیبان  4G LTE برای افزایش سرعت انتقال داده است.مشکل در پهنای باند کافی آنتن جهت پوشش هر دو مجموعه ی طیف است  که در نتیجه به یک شبکه ی پیچیده تر و پویا تر نیاز است.

FDD همینطور روی کابل هایی که تقسیم به کانال های انتقال و دریافت داده میشود کار میکند (همچون سیستم های تلویزیونی کابلی) که مجددا این فیلتر ها هستند که دو کانال را از هم جدا میکنند.

Time Division Duplex

این فناوری از تکامل فناوری TD-SCDMA به وجود آمده که در آن به جای تقسیم پهنای فرکانسی، دریافت و ارسال را بر روی یک پهنای باند فرکانسی و در بازه‌های زمانی متفاوت انجام می‌دهد. با این کار دیگر نیازی به باند محافظ بین بازه‌های فرکانسی دانلود و آپلود وجود ندارد و می‌توان از تمامی‌ظرفیت پهنای باند برای ارسال یا دریافت اطلاعات استفاده کرد؛ بنابراین سرعت ارسال و دریافت اطلاعات در این روش افزایش می‌یابد.

 همچنین می‌توان ظرفیت ارسال و دریافت را با کنترل بازه‌های زمانی تغییر داد و عبارت Time Division در نام این تکنولوژی به همین موضوع اشاره دارد. تکنولوژی TD-LTE نوعی روش پیاده‌سازی شبکه اینترنت نسل چهارم است. یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که این اینترنت را از سرویس‌های اینترنت ADSL و وایمکس و نسل‌های قبل جدا متمایز می‌کند، سرعت بسیار بالا و قطعی بسیار پایین است.

TDD از یک باند فرکانس برای انتقال و دریافت استفاده میکند.سپس با استفاده از بازه های متناوب زمان برای عملیات انتقال و دریافت، آن باند را به اشتراک میگذارد.اطلاعات منتقل شده (چه صدا یا تصویر و یا داده های کامپیوتری) همه فرم سریالی دودویی دارند.هر بازه زمانی میتواند یک بایت طول داشته باشد و یا قالبی چند بایتی باشد.

درست است صحبت از بازه های متناوب زمانی به میان آمده اما در حقیقت به خاطر سرعت بالا هیچ یک از طرفین ارتباط این انتقال متناوب داده را حس نمیکنند.در برخی از سیستم های TDD بازه های متناوب زمانی طول برابر و یا زمانهای مساوی DL و UL دارند.

با این حال سیستم ملزم به متقارن بودن نیست البته در صورت نیاز میتواند متقارن هم باشد.برای مثال در دسترسی اینترنتی زمان های دانلود از آپلود معمولا بیشتر است به همین دلیل ممکن است بازه های زمانی بیشتر یا کمتری به فراخور نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از فرمت های TDD از اختصاص پهنای باند دینامیک برای در اختیار داشتن همین بازه های زمانی متغیر به صورت شناور بهره میگیرند.مزیت TDD در اصل این است که تنها یک کانال از طیف فرکانس را نیاز دارد.بعلاوه هیچ نوار طیفی محافظ یا جداکننده ی کانالی در TDD نیاز نیست.

ناکامی اصلی در پیاده سازی TDD اینست که باید سیستم زمان بندی و هماهنگی دقیق در فرستنده استفاده شود تا مطمئن شویم بازه های زمانی همپوشانی و مواجهه ندارند.زمان بندی اغلب بر اساس استاندارد های دقیق ساعت اتمی حاصل از GPS سینک میشود.

گارد تایم ها یا زمان های حفاظت معمولا مابین بازه های زمانی قرار میگیرند که منجر به جلوگیری از همپوشانی خواهند شد.این زمان ها مطابق با زمان سوئیچینگ ارسال-دریافت و هر تاخیر انتقال در یک مسیر انتقال کامل است.

نمونه های کاربردی از FDD و TDD
  • بیشتر سیستم های تلفن همراه و همینطور سیستم های جدیدتر LTE و 4G از FDD استفاده می کنند.
  • سیستم های تلویزیون کابلی به طور کامل FDD هستند.
  • بیشتر انتقال داده های بیسیم TDD هستند.
  • برای مثال WiMAX و Wi-Fi از TDD استفاده میکنند.
  • بیشتر تلفن های بی سیم دیجیتال نیز از TDD بهره میبرند.
  • به دلیل کمبود طیف و هزینه ی ناشی از آن TDD در برخی از سیستم های سلولی نظیر TD-SCDMA چینی و TD-LTE مورد استفاده قرار میگیرد.
مقایسه ی TD-LTE و  FD-LTE

TD LTE به طیف زوج نیاز ندارد زیرا ارسال و دریافت در یک کانال واحد اتفاق می افتد، در حالی که در FD LTE، طیف دوگانه با فرکانس های مختلف با نوار محافظ مورد نیاز است. TD LTE ارزان تر از FD LTE است، زیرا در TD LTE نیازی به دیفلکسر برای جدا کردن انتقال و دریافت نیست.

مقایسه ی TD-LTE و  FD-LTE

در TD-LTE، امکان تغییر نسبت ظرفیت uplink و downlink به صورت پویا با توجه به نیاز هست، در حالی که ظرفیت FD-LTE توسط تخصیص فرکانس توسط مقامات نظارتی تعیین می شود بنابراین تغییر دینامیکی دشوار است.

در TD-LTE، زمان حفاظت و نگهداری بیشتری لازم است تا جداسازی uplink و downlink برقرار شود که ظرفیت آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.در حالی که در FD-LTE همان مفهوم به عنوان نوار محافظ برای جداسازی uplink و downlink نامیده می شود که ظرفیت آن را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

تداخل بازه زمانی در TD-LTE وجود دارد اما در FD-LTE این موضوع معنایی ندارد.

نتیجه گیری

همانگونه که خواندید در FDD با تقسیمات فرکانسی مواجهیم که یک طیف به دانلود و طیف دیگر به آپلود اختصاص داده میشود اما در TDD تقسیم زمانی با استفاده از بازه های متناوب زمانی در یک طیف فرکانسی مشخص را شاهدیم.به نظر میرسد در مجموع TDD انتخاب بهتریست.

به خاطر فناوری های پیشین و طیف باند های قبلی همچنان از FDD به خصوص در کسب و کارهای سلولی بیشتر استفاده میگردد.اما با افزایش طیف و هزینه ها TDD به طور گسترده تری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

از نظر سرعت اما برای مثال اگر به مودم های E5577C – E5785 cat6 و دیگر مودم های جدید و قوی هوآوی نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که سرعت دانلود و آپلود FDD از TDD بیشتر است.

نویسنده

عماد ایرانمنش

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار، دارای سوابق برنامه نویسی و توسعه دهنده وب و اندروید، دارنده مدارک تعمیرات تخصصی در حوزه موبایل، لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است